Licensed to Mid-Penn Swim League - 1
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 1/13/2018 12:46 PM
                          PAC vs Ephrata - 1/13/2018                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 11-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGillan, Thomas          14 Tidal Waves          1:52.95    1:52.06  
      25.23   28.40   29.73   28.70                                
  2 Mintonye, Andrew          15 PACS-MA                   NT    2:06.18  
      27.40   31.91   33.97   32.90                                
  3 Ferrick, Nicholas J       16 PACS-MA              2:11.89    2:06.36  
      28.37   32.12   33.45   32.42                                
  4 Yengo, Jack C             18 PACS-MA              2:03.71    2:06.52  
      27.61   32.77   34.15   31.99                                
  5 Simes, Colby              13 Tidal Waves          2:07.42    2:12.16  
      29.54   33.54   34.70   34.38                                
  6 Schwanger, Coy            13 Tidal Waves               NT    2:16.46  
      30.76   34.48   35.52   35.70                                
 
Event 2  Women 11-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fedorshak, Alyssa         14 Tidal Waves          2:04.43    2:08.49  
      28.68   33.25   33.80   32.76                                
  2 Claar, Megan N            12 PACS-MA              2:27.97    2:22.35  
      31.64   34.89   37.84   37.98                                
  3 Leonard, Josie            13 Tidal Waves          2:31.35    2:31.27  
      33.40   37.70   40.61   39.56                                
  4 Mentzer, Cameron          13 Tidal Waves          2:35.73    2:36.32  
      32.22   38.61   42.35   43.14                                
  5 Kreitzer, Elena J         11 PACS-MA                   NT    2:45.68  
      33.42   40.87   46.49   44.90                                
  6 Leach, Tess M             12 PACS-MA                   NT    2:54.70  
      37.25 2:17.45                                                
 
Event 3  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Cooper              8 Tidal Waves            16.53      16.10  
  2 Mentzer, Dominic           8 Tidal Waves            15.62      16.55  
  3 Sholly, Ryan A             8 PACS-MA                20.56      17.62  
  4 Cole, Dalton M             8 PACS-MA                18.98      18.18  
  5 Miller, Soren              8 Tidal Waves            19.70      21.13  
  6 Klucinec, Gavin B          7 PACS-MA                23.84      22.68  
 -- Mendenhall, William        6 Tidal Waves            19.93     X19.95  
 -- Webber, Blaize             8 Tidal Waves            25.75     X25.77  
 -- Taylor, Miles B            7 PACS-MA                28.34     X26.35  
 -- McNaull, Parker J          7 PACS-MA                33.68     X29.82  
 -- McGaw, Parker A            8 PACS-MA                45.50     X47.90  
 
Event 4  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witmer, Madison            8 Tidal Waves            17.54      17.22  
  2 Archibald, Susan           8 Tidal Waves            16.85      17.49  
  3 Ancharski, Elyse N         8 PACS-MA                18.58      18.59  
  4 Modi, Vanita               8 Tidal Waves            18.07      18.74  
  5 Lantz, Ava R               7 PACS-MA                20.09      19.64  
  6 Vates, Abigail L           8 PACS-MA                20.32      19.66  
 -- Kent, Riley H              8 PACS-MA                20.97     X19.63  
 -- Weaver, Charlee            8 Tidal Waves            19.33     X19.90  
 -- Mendenhall, Carly          8 Tidal Waves            20.09     X20.15  
 -- Ross, Sarah K              7 PACS-MA                21.05     X21.26  
 -- Weaver, Reece A            8 PACS-MA                22.57     X21.45  
 -- Cohen, Sophie              7 Tidal Waves            19.07     X21.79  
 -- Lantz, Savannah C          5 PACS-MA                24.43     X22.58  
 -- Grissinger, Bailey P       8 PACS-MA                20.43     X22.59  
 -- Bitner, Cameron            7 Tidal Waves            23.36     X23.30  
 -- Sattele, Gabriella R       8 PACS-MA                23.98     X25.37  
 -- Reichley, Hope K           8 PACS-MA                   NT     X25.60  
 -- Musser, Evie               6 Tidal Waves            25.99     X25.72  
 -- Szekeres, Peyton N         7 PACS-MA                29.10     X26.21  
 -- Kreitzer, Caroline G       7 PACS-MA                25.21     X26.22  
 -- Frailey, Eloise M          7 PACS-MA                28.22     X26.61  
 -- Webber, Lux                6 Tidal Waves            25.56     X28.62  
 -- Barger, Addison P          7 PACS-MA                27.28     X29.31  
 -- Frailey, Payton            5 PACS-MA                36.41     X37.31  
 
Event 5  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Cornelius E     10 PACS-MA                29.82      29.56  
  2 Lantz, Jacob U            10 PACS-MA                32.44      33.14  
  3 Verma, Ricky              10 PACS-MA                32.57      33.48  
  4 Mendenhall, Graham        10 Tidal Waves            38.46      41.06  
  5 Kurtz, Cooper              9 Tidal Waves            39.82      43.84  
  6 Sensenig, Logan           10 Tidal Waves            39.08      46.30  
 -- Ward, Colin T             10 PACS-MA                36.71     X33.85  
 -- Frey, Gabriel S           10 PACS-MA                34.95     X34.69  
 -- Suhrbier, Peter            9 Tidal Waves            42.18     X40.43  
 -- Brace, Evan                9 Tidal Waves            45.01     X42.99  
 -- Hawley, Jhayce T           9 PACS-MA                41.47     X44.47  
 -- Porinchak, Sulli           9 Tidal Waves            47.50     X47.25  
 -- Barger, Jaxton P           9 PACS-MA                50.51     X50.43  
 -- Cavanaugh, Ace M           9 PACS-MA                58.44     X56.24  
 -- Tran, Edward H            10 PACS-MA              1:17.05   X1:13.86  
 -- Licata, Angelo P          10 PACS-MA              1:45.95   X1:40.41  
 
Event 6  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macariola, Kiera          10 Tidal Waves            33.94      32.77  
  2 Keller, Zoe                9 Tidal Waves            37.39      37.83  
  3 Burke, Leah M             10 PACS-MA                37.46      38.05  
  4 Brelsford, Elise M        10 PACS-MA                36.99      38.22  
  5 Palmer, Jordan J          10 PACS-MA                39.05      39.04  
  6 Kreider, Abby             10 Tidal Waves            35.81      39.62  
 -- Schaffer, Eleana F        10 PACS-MA                   NT     X34.22  
 -- Staley, Jocelyn           10 Tidal Waves            37.64     X37.25  
 -- Mentzer, Ava              10 Tidal Waves            38.41     X37.58  
 -- Artus, Taylor             10 Tidal Waves            38.62     X38.08  
 -- Cohen, Joanna              9 Tidal Waves            38.06     X38.09  
 -- Biggerstaff, Ryann        10 Tidal Waves            37.55     X39.36  
 -- O'Connor, Gabby            9 Tidal Waves            39.80     X39.94  
 -- Woessner, Rachel C        10 PACS-MA                39.80     X40.50  
 -- Stover, Addison R         10 PACS-MA                39.93     X40.66  
 -- Edwards, Isabella R        9 PACS-MA                41.85     X41.71  
 -- Archibald, Olivia         10 Tidal Waves            38.62     X42.50  
 -- Durand, Ava                9 PACS-MA                46.66     X46.39  
 -- Weber, Maggie             10 Tidal Waves            47.15     X47.26  
 -- Moore, Annabelle E        10 PACS-MA                47.56     X47.98  
 -- Levering, Peyton           9 Tidal Waves            40.07     X47.99  
 -- Fonseca, Miley J          10 PACS-MA                   NT     X48.88  
 -- Weber, Mollie              9 Tidal Waves            53.17     X52.86  
 -- Stauffer, Adia             9 Tidal Waves            48.39     X54.08  
 -- Viknesh, Vik               9 PACS-MA              1:15.02   X1:15.57  
 
Event 7  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenhooth, Nathan D      11 PACS-MA                32.83      31.54  
  2 Carcia, Kameron           11 Tidal Waves            33.65      33.72  
  3 Deiter, Blake A           11 PACS-MA                34.26      34.04  
  4 Morales, Brandon          12 Tidal Waves            33.28      34.44  
  5 Bear, Robby               12 Tidal Waves            35.81      36.02  
  6 McGaw, Landon J           11 PACS-MA                52.92      50.89  
 -- Porinchak, Kaleb          11 Tidal Waves            39.74     X40.26  
 -- Dunlap, Evan              11 Tidal Waves            46.18     X46.27  
 
Event 8  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Claar, Megan N            12 PACS-MA                30.17      29.68  
  2 Suhrbier, Gretchen        11 Tidal Waves            32.32      31.48  
  3 Russell, Maddie           11 Tidal Waves            32.85      32.21  
  4 Thai, Kristen             11 PACS-MA                30.92      32.29  
  5 Schoenbaum, Maddie G      11 PACS-MA                32.16      32.31  
  6 Beard, Olivia             12 Tidal Waves            32.19      34.27  
 -- Kreitzer, Elena J         11 PACS-MA                33.31     X32.42  
 -- Barshinger, Kylee         11 Tidal Waves            33.10     X32.54  
 -- Sholly, Addisan E         11 PACS-MA                35.23     X32.80  
 -- Brace, Alyssa             12 Tidal Waves            33.27     X34.59  
 -- Bucher, Samara R          12 PACS-MA                34.13     X34.76  
 -- Leach, Tess M             12 PACS-MA                33.98     X35.36  
 -- Rogers, Ashley            11 Tidal Waves            35.72     X35.64  
 -- Yocum-Pringle, Damadi     11 Tidal Waves            36.67     X36.50  
 -- Martin, Heidi             11 Tidal Waves            40.98     X38.88  
 -- Nye, Laura K              11 PACS-MA                36.65     X38.91  
 -- Glasmire, Laura N         11 PACS-MA                42.60     X42.45  
 -- Grinstead, Avery S        11 PACS-MA                   NT     X48.42  
 -- Stough, Makenna K         12 PACS-MA                51.46     X52.69  
 
Event 9  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGillan, Thomas          14 Tidal Waves            23.87      23.94  
  2 Campbell, Owen            14 Tidal Waves            23.40      24.19  
  3 Brubaker, Ryan            14 Tidal Waves            24.01      24.50  
  4 Palmer, David W           14 PACS-MA                26.87      26.94  
  5 Berarducci, Nathan D      13 PACS-MA                27.70      27.74  
  6 Wolfe, Jack H             13 PACS-MA                28.71      29.14  
 -- Sabol, Robby              14 Tidal Waves            25.61     X25.51  
 -- Young, Nathan             14 Tidal Waves            29.16     X28.71  
 -- Proch, Ethan              13 Tidal Waves            31.41     X30.87  
 -- Schaffer, Graham E        13 PACS-MA                   NT     X31.12  
 -- Faulhaber, Colton D       14 PACS-MA                34.25     X33.49  
 -- Reichley, Nate G          13 PACS-MA                   NT     X34.15  
 -- Boerema, Will C           13 PACS-MA                36.15     X35.56  
 
Event 10  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faulhaber, Olivia J       14 PACS-MA                28.57      28.53  
  2 Moyer, Joella             14 Tidal Waves            28.78      29.57  
  3 Marvel, Kate E            14 PACS-MA                30.42      30.08  
  4 Huber, Emma               14 Tidal Waves            30.18      30.88  
  5 Ehrhart, Sami             14 Tidal Waves            29.95      31.20  
 -- Mentzer, Cameron          13 Tidal Waves            30.20     X30.55  
 -- Hovan, Audrey             13 Tidal Waves            31.49     X31.35  
 -- Weber, Bianca             14 Tidal Waves            38.06     X38.34  
 
Event 11  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James, Ryan M             17 PACS-MA                22.43      23.17  
  2 Mintonye, Andrew          15 PACS-MA                24.23      24.47  
  3 Durand, Austin            16 PACS-MA                   NT      24.78  
 -- Ferrick, Nicholas J       16 PACS-MA                24.67     X24.77  
 -- Yengo, Jack C             18 PACS-MA                24.40     X24.78  
 -- Cassel, Spencer N         17 PACS-MA                25.93     X25.11  
 
Event 12  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schoenbaum, Katie L       15 PACS-MA                27.67      27.53  
  2 Mickalonis, Emily P       13 PACS-MA                33.02      32.35  
  3 Leach, Annie E            14 PACS-MA                32.73      33.90  
 
Event 13  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falduts, Geno              8 Tidal Waves            21.64      20.61  
  2 Cummings, Finn B           7 PACS-MA                28.02      23.56  
  3 Mendenhall, William        6 Tidal Waves            25.00      25.66  
  4 Miller, Soren              8 Tidal Waves            37.63      36.94  
 -- McGaw, Parker A            8 PACS-MA                   NT   X1:21.78  
 -- McNaull, Parker J          7 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- Taylor, Miles B            7 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- Klucinec, Gavin B          7 PACS-MA                   NT         DQ  
 -- Yanchevskiy, Edvard        7 PACS-MA                   NT         DQ  
 
Event 14  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verma, Anushka             8 PACS-MA                22.09      21.96  
  2 Mickalonis, Sarah A        8 PACS-MA                23.71      22.41  
  3 Archibald, Susan           8 Tidal Waves            24.63      23.43  
  4 Mendenhall, Carly          8 Tidal Waves            26.99      28.25  
  5 Ross, Sarah K              7 PACS-MA                32.48      31.21  
 -- Grissinger, Bailey P       8 PACS-MA                   NT     X29.88  
 -- Ancharski, Elyse N         8 PACS-MA                   NT     X30.66  
 -- Sattele, Gabriella R       8 PACS-MA                33.91     X32.23  
 -- Lantz, Savannah C          5 PACS-MA                   NT     X37.75  
 -- Frailey, Eloise M          7 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- Naveen, Druthi             8 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- Barger, Addison P          7 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- Sabat, Priya               7 PACS-MA                37.80        XDQ  
 -- Weaver, Reece A            8 PACS-MA                   NT        XDQ  
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Camryn             10 Tidal Waves            38.56      39.35  
  2 Verma, Ricky              10 PACS-MA                41.64      42.18  
  3 Cummings, Cornelius E     10 PACS-MA                41.68      42.68  
  4 Claar, Cohen R            10 PACS-MA                47.07      46.14  
  5 Mendenhall, Graham        10 Tidal Waves            49.67      48.98  
 -- Palmer, Cade D            10 PACS-MA                   NT     X51.18  
 -- Porinchak, Sulli           9 Tidal Waves          1:05.46   X1:05.44  
 -- Klucinec, Connor T        10 PACS-MA              1:18.83   X1:11.48  
 -- Barger, Jaxton P           9 PACS-MA              1:12.17   X1:11.82  
 -- Tran, Edward H            10 PACS-MA                   NT   X1:28.23  
 -- Frey, Gabriel S           10 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- King, Noah                10 Tidal Waves          1:00.28         DQ  
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macariola, Kiera          10 Tidal Waves            42.05      41.56  
  2 Van Zant, Melia           10 Tidal Waves            44.84      44.24  
  3 Ross, Meghan R             9 PACS-MA                50.91      49.76  
  4 O'Connor, Gabby            9 Tidal Waves            49.28      50.72  
  5 Burke, Leah M             10 PACS-MA                51.60      50.78  
  6 Brower, Eleanor R          9 PACS-MA                   NT    1:03.11  
 -- Schaffer, Eleana F        10 PACS-MA                   NT     X45.34  
 -- Mentzer, Ava              10 Tidal Waves            51.00     X50.84  
 -- Keller, Zoe                9 Tidal Waves            53.21     X53.32  
 -- Archibald, Olivia         10 Tidal Waves            53.96     X57.40  
 -- Stover, Addison R         10 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- Fonseca, Miley J          10 PACS-MA                   NT        XDQ  
 
Event 17  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenhooth, Nathan D      11 PACS-MA                41.88      41.39  
  2 Porinchak, Kaleb          11 Tidal Waves            42.69      42.99  
  3 Weaver, Aiden             11 Tidal Waves            45.53      44.31  
 -- McGaw, Landon J           11 PACS-MA                   NT         DQ  
 -- Dunlap, Evan              11 Tidal Waves          1:06.02         DQ  
 
Event 18  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Anna M             12 PACS-MA                38.42      39.37  
  2 Barshinger, Kylee         11 Tidal Waves            39.46      40.62  
  3 Berarducci, Abby L        11 PACS-MA                42.06      43.08  
  4 Kreitzer, Elena J         11 PACS-MA                42.41      43.15  
  5 Rogers, Ashley            11 Tidal Waves            44.26      45.67  
  6 Durnall, Jen              12 Tidal Waves            44.21      45.90  
 -- Bucher, Samara R          12 PACS-MA                43.47     X43.29  
 -- Sholly, Addisan E         11 PACS-MA                48.24     X43.49  
 -- Kingston, Emma            11 Tidal Waves            44.49     X44.24  
 -- Leach, Tess M             12 PACS-MA                43.01     X44.30  
 -- Brace, Alyssa             12 Tidal Waves            47.39     X46.57  
 -- Schoenbaum, Maddie G      11 PACS-MA                   NT     X46.67  
 -- Yocum-Pringle, Damadi     11 Tidal Waves            54.39     X49.61  
 -- Stough, Makenna K         12 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- Grinstead, Avery S        11 PACS-MA                   NT        XDQ  
 
Event 19  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durand, Connor            14 PACS-MA              1:06.34    1:06.63  
      31.13   35.50                                                
  2 Brubaker, Ryan            14 Tidal Waves          1:18.89    1:18.44  
      35.82   42.62                                                
  3 Hinchey, John N           13 PACS-MA              1:23.15    1:23.00  
      38.76   44.24                                                
  4 Hinegardner, Luke E       14 PACS-MA              1:24.32    1:24.40  
      39.14   45.26                                                
  5 Schwanger, Coy            13 Tidal Waves          1:23.86    1:25.22  
      40.44   44.78                                                
 -- Reichley, Nate G          13 PACS-MA                   NT   X1:35.97  
      43.67   52.30                                                
 -- Boerema, Will C           13 PACS-MA                   NT   X1:43.18  
      48.05   55.13                                                
 
Event 20  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Megan             13 Tidal Waves          1:21.16    1:23.51  
      39.86   43.65                                                
  2 Boltz, Campbelle A        13 PACS-MA              1:23.37    1:24.21  
      40.04   44.17                                                
  3 Hovan, Audrey             13 Tidal Waves          1:28.04    1:28.20  
      42.93   45.27                                                
  4 Huber, Emma               14 Tidal Waves          1:26.59    1:30.80  
      41.88   48.92                                                
  5 Taylor, Jordan B          14 PACS-MA                   NT    1:38.46  
      44.68   53.78                                                
 -- Wolf, Ava                 13 Tidal Waves          1:39.80   X1:37.51  
      45.60   51.91                                                
 -- Kwiatkowski, Alexandra    14 Tidal Waves          1:40.70   X1:41.04  
      47.98   53.06                                                
 -- Weber, Bianca             14 Tidal Waves          1:47.20   X1:45.68  
      50.85   54.83                                                
 
Event 21  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durand, Austin            16 PACS-MA              1:05.20    1:11.08  
      33.90   37.18                                                
  2 Lyons, Stephen E          16 PACS-MA                   NT    1:11.17  
      34.61   36.56                                                
  3 James, Ryan M             17 PACS-MA                   NT    1:13.13  
      34.36   38.77                                                
 -- Cassel, Spencer N         17 PACS-MA              1:18.36   X1:14.78  
      34.28   40.50                                                
 -- Ferrick, Nicholas J       16 PACS-MA              1:17.47   X1:17.05  
      36.44   40.61                                                
 
Event 22  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schoenbaum, Katie L       15 PACS-MA              1:16.94    1:17.47  
      36.40   41.07                                                
  2 Leach, Annie E            14 PACS-MA              1:28.77    1:31.86  
      42.67   49.19                                                
 -- Keck, Claire S            14 PACS-MA              1:20.05         DQ  
      38.68   44.21                                                
 
Event 23  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Cooper              8 Tidal Waves            38.02      35.76  
  2 Mentzer, Dominic           8 Tidal Waves               NT      39.83  
  3 Klucinec, Gavin B          7 PACS-MA                53.17      49.78  
  4 Webber, Blaize             8 Tidal Waves          1:02.46    1:02.80  
  5 Taylor, Miles B            7 PACS-MA              1:02.63    1:05.08  
 -- Cole, Dalton M             8 PACS-MA                42.12         DQ  
 
Event 24  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Archibald, Susan           8 Tidal Waves               NT      38.77  
  2 Adair, Madden R            8 PACS-MA                39.41      39.42  
  3 Witmer, Madison            8 Tidal Waves            40.75      42.04  
  4 Ross, Sarah K              7 PACS-MA                47.77      48.72  
  5 Vates, Abigail L           8 PACS-MA                   NT      50.93  
  6 Musser, Evie               6 Tidal Waves          1:05.14    1:01.91  
 -- Kent, Riley H              8 PACS-MA                   NT     X46.79  
 -- Grissinger, Bailey P       8 PACS-MA                   NT     X54.64  
 -- Reichley, Hope K           8 PACS-MA                   NT     X57.69  
 -- Webber, Lux                6 Tidal Waves          1:08.72   X1:05.75  
 -- Naveen, Druthi             8 PACS-MA              1:07.58   X1:12.83  
 -- Frailey, Payton            5 PACS-MA              1:36.32   X1:30.98  
 
Event 25  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Camryn             10 Tidal Waves          1:07.00    1:06.24  
      31.64   34.60                                                
  2 Lantz, Jacob U            10 PACS-MA              1:12.62    1:12.85  
      34.22   38.63                                                
  3 Ward, Colin T             10 PACS-MA              1:17.24    1:15.64  
      35.99   39.65                                                
  4 Suhrbier, Peter            9 Tidal Waves          1:31.08    1:28.22  
      42.76   45.46                                                
  5 Kurtz, Cooper              9 Tidal Waves          1:42.90    1:39.76  
      46.89   52.87                                                
 -- Claar, Cohen R            10 PACS-MA                   NT   X1:21.46  
      37.30   44.16                                                
 -- Frey, Gabriel S           10 PACS-MA                   NT   X1:23.78  
      37.80   45.98                                                
 -- Barger, Jaxton P           9 PACS-MA                   NT   X2:03.76  
      55.08 1:08.68                                                
 -- Cavanaugh, Ace M           9 PACS-MA              2:15.29   X2:11.72  
    1:02.62 1:09.10                                                
 -- Tran, Edward H            10 PACS-MA              2:36.25   X2:45.88  
    1:18.44 1:27.44                                                
 -- Licata, Angelo P          10 PACS-MA                   NT   X3:48.92  
    1:46.20 2:02.72                                                
 -- Verma, Ricky              10 PACS-MA              1:14.69         DQ  
      34.70   39.25                                                
 
Event 26  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Musser, Addie             10 Tidal Waves          1:09.98    1:10.83  
      33.91   36.92                                                
  2 Artus, Taylor             10 Tidal Waves          1:30.65    1:26.34  
      39.72   46.62                                                
  3 Brelsford, Elise M        10 PACS-MA              1:29.05    1:29.14  
      40.50   48.64                                                
  4 Woessner, Rachel C        10 PACS-MA                   NT    1:33.63  
      40.37   53.26                                                
  5 Edwards, Isabella R        9 PACS-MA              1:32.40    1:35.07  
      45.35   49.72                                                
  6 Weber, Maggie             10 Tidal Waves          1:49.84    1:50.36  
      51.55   58.81                                                
 -- Stover, Addison R         10 PACS-MA              1:37.47   X1:39.78  
      46.37   53.41                                                
 -- Durand, Ava                9 PACS-MA              1:55.33   X1:51.24  
      50.42 1:00.82                                                
 -- Moore, Annabelle E        10 PACS-MA              2:17.12   X2:01.71  
      55.79 1:05.92                                                
 -- Viknesh, Vik               9 PACS-MA                   NT   X2:47.31  
    1:14.91 1:32.40                                                
 
Event 27  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Teets, Grayson C          12 PACS-MA              1:04.95    1:05.53  
      30.82   34.71                                                
  2 Mintonye, Zachariah       11 PACS-MA              1:18.66    1:13.16  
      35.32   37.84                                                
  3 Carcia, Kameron           11 Tidal Waves          1:15.09    1:14.57  
      34.92   39.65                                                
  4 Weaver, Aiden             11 Tidal Waves          1:14.29    1:14.82  
      35.22   39.60                                                
  5 Morales, Brandon          12 Tidal Waves          1:18.02    1:19.78  
      36.46   43.32                                                
  6 McGaw, Landon J           11 PACS-MA              1:59.11    1:58.06  
      54.80 1:03.26                                                
 
Event 28  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lantz, Morgan A           11 PACS-MA              1:03.95    1:02.26  
      29.79   32.47                                                
  2 Claar, Megan N            12 PACS-MA              1:06.49    1:05.89  
      31.33   34.56                                                
  3 Burke, Anna M             12 PACS-MA              1:10.95    1:10.56  
      33.00   37.56                                                
  4 Russell, Maddie           11 Tidal Waves          1:12.97    1:11.20  
      33.58   37.62                                                
  5 Artus, Lauren             12 Tidal Waves          1:12.80    1:16.12  
    1:16.31                                                        
  6 Durnall, Jen              12 Tidal Waves          1:16.39    1:20.58  
      36.71   43.87                                                
 -- Sholly, Addisan E         11 PACS-MA                   NT   X1:14.51  
      34.50   40.01                                                
 -- Beard, Olivia             12 Tidal Waves          1:17.85   X1:21.51  
      36.65   44.86                                                
 -- Keiner, Abigail R         11 PACS-MA                   NT   X1:27.03  
      38.53   48.50                                                
 -- Martin, Heidi             11 Tidal Waves               NT   X1:27.26  
      40.40   46.86                                                
 -- Glasmire, Laura N         11 PACS-MA                   NT   X1:42.96  
      46.45   56.51                                                
 
Event 29  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Owen            14 Tidal Waves            52.39      53.61  
      25.10   28.51                                                
  2 Simes, Colby              13 Tidal Waves            58.30      58.96  
      27.81   31.15                                                
  3 Palmer, David W           14 PACS-MA                   NT    1:00.94  
      28.73   32.21                                                
  4 Sabol, Robby              14 Tidal Waves          1:00.19    1:01.46  
      29.60   31.86                                                
  5 Drumm, Samuel D           14 PACS-MA              1:06.58    1:07.58  
      31.54   36.04                                                
 -- Young, Nathan             14 Tidal Waves          1:04.03   X1:04.30  
      30.17   34.13                                                
 -- Eisenhooth, Jonathan D    13 PACS-MA              1:06.96   X1:06.34  
      31.30   35.04                                                
 -- Proch, Ethan              13 Tidal Waves          1:13.06   X1:08.97  
      32.72   36.25                                                
 -- Schaffer, Graham E        13 PACS-MA                   NT   X1:09.23  
      32.47   36.76                                                
 -- Faulhaber, Colton D       14 PACS-MA                   NT   X1:15.88  
      35.94   39.94                                                
 -- Reichley, Nate G          13 PACS-MA                   NT   X1:20.99  
      38.36   42.63                                                
 
Event 30  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fedorshak, Alyssa         14 Tidal Waves            57.39    1:00.99  
      28.31   32.68                                                
  2 Teets, Kendall L          14 PACS-MA              1:04.89    1:03.15  
      29.97   33.18                                                
  3 Marvel, Kate E            14 PACS-MA              1:07.83    1:06.37  
      31.39   34.98                                                
  4 Murphy, Megan             13 Tidal Waves          1:08.17    1:09.14  
      33.15   35.99                                                
  5 Boltz, Campbelle A        13 PACS-MA                   NT    1:09.29  
      33.20   36.09                                                
  6 Hovan, Audrey             13 Tidal Waves          1:11.89    1:11.04  
      33.73   37.31                                                
 -- Wolf, Ava                 13 Tidal Waves          1:14.34   X1:13.71  
      34.68   39.03                                                
 -- Kwiatkowski, Alexandra    14 Tidal Waves          1:12.91   X1:13.97  
      34.53   39.44                                                
 -- King, Hannah              13 Tidal Waves          1:15.69   X1:17.75  
      36.07   41.68                                                
 
Event 31  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leach, Daniel J           15 PACS-MA                54.48      53.38  
      26.16   27.22                                                
  2 Lyons, Stephen E          16 PACS-MA                51.48      54.07  
      26.31   27.76                                                
  3 Klinefelter, Jason A      15 PACS-MA                57.02      56.70  
      27.52   29.18                                                
 
Event 32  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keck, Claire S            14 PACS-MA              1:02.04    1:03.63  
      30.05   33.58                                                
  2 Mickalonis, Emily P       13 PACS-MA              1:17.28    1:14.21  
      34.76   39.45                                                
  3 Leach, Annie E            14 PACS-MA              1:20.90    1:22.60  
      38.10   44.50                                                
 
Event 33  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falduts, Geno              8 Tidal Waves            19.85      19.32  
  2 Cole, Dalton M             8 PACS-MA                24.41      25.27  
  3 Mendenhall, William        6 Tidal Waves            25.75     J25.27  
  4 Yanchevskiy, Edvard        7 PACS-MA                26.81      25.97  
  5 Webber, Blaize             8 Tidal Waves            26.91      28.74  
 -- McGaw, Parker A            8 PACS-MA                47.95        XDQ  
 -- McNaull, Parker J          7 PACS-MA                36.24         DQ  
 
Event 34  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mickalonis, Sarah A        8 PACS-MA                26.20      20.74  
  2 Modi, Vanita               8 Tidal Waves            20.96      20.89  
  3 Adair, Madden R            8 PACS-MA                20.67      20.93  
  4 Lantz, Ava R               7 PACS-MA                26.41      23.55  
  5 Cohen, Sophie              7 Tidal Waves            25.04      25.25  
  6 Bitner, Cameron            7 Tidal Waves            28.20      26.89  
 -- Weaver, Reece A            8 PACS-MA                27.43     X26.18  
 -- Vates, Abigail L           8 PACS-MA                30.70     X28.05  
 -- Kreitzer, Caroline G       7 PACS-MA                32.78     X28.58  
 -- Webber, Lux                6 Tidal Waves            30.16     X30.12  
 -- Szekeres, Peyton N         7 PACS-MA                33.09     X32.58  
 -- Lantz, Savannah C          5 PACS-MA                46.71     X32.62  
 -- Reichley, Hope K           8 PACS-MA                   NT     X33.07  
 -- Sattele, Gabriella R       8 PACS-MA                33.20     X33.43  
 -- Barger, Addison P          7 PACS-MA                42.95     X35.00  
 -- Naveen, Druthi             8 PACS-MA                35.61     X38.85  
 -- Frailey, Payton            5 PACS-MA                42.44     X39.22  
 
Event 35  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zastowny, Owen M          10 PACS-MA                38.00      39.30  
  2 Ward, Colin T             10 PACS-MA                39.14      41.11  
  3 Suhrbier, Peter            9 Tidal Waves            50.72      47.15  
  4 Mendenhall, Graham        10 Tidal Waves            49.99      49.78  
  5 King, Noah                10 Tidal Waves            49.22      51.90  
 -- Kishel, Macintyre J       10 PACS-MA                55.08     X46.70  
 -- Teets, Braedan J           9 PACS-MA                52.54     X49.93  
 -- Sensenig, Logan           10 Tidal Waves            52.37     X50.34  
 -- Brace, Evan                9 Tidal Waves            53.25     X52.83  
 -- Klucinec, Connor T        10 PACS-MA                56.07     X56.37  
 -- Cavanaugh, Ace M           9 PACS-MA              1:02.52   X1:02.80  
 -- Palmer, Cade D            10 PACS-MA                37.62         DQ  
 -- Kurtz, Cooper              9 Tidal Waves            53.99        XDQ  
 
Event 36  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Musser, Addie             10 Tidal Waves            39.55      40.52  
  2 Schaffer, Eleana F        10 PACS-MA                   NT      42.27  
  3 Staley, Jocelyn           10 Tidal Waves            45.14      43.36  
  4 Cohen, Joanna              9 Tidal Waves            45.13      46.07  
  5 Palmer, Jordan J          10 PACS-MA                47.23      47.38  
  6 Woessner, Rachel C        10 PACS-MA                46.86      50.59  
 -- Biggerstaff, Ryann        10 Tidal Waves            45.40     X45.13  
 -- Mentzer, Ava              10 Tidal Waves            45.40     X45.87  
 -- Van Zant, Melia           10 Tidal Waves            47.15     X46.15  
 -- O'Connor, Gabby            9 Tidal Waves            47.96     X48.33  
 -- Archibald, Olivia         10 Tidal Waves            51.40     X50.54  
 -- Stauffer, Adia             9 Tidal Waves            54.39     X55.79  
 -- Levering, Peyton           9 Tidal Waves            55.21     X56.63  
 -- Durand, Ava                9 PACS-MA              1:00.56     X59.01  
 -- Moore, Annabelle E        10 PACS-MA              1:28.57     X59.19  
 -- Weber, Mollie              9 Tidal Waves            59.85     X59.51  
 -- Moore, Maggie J            9 PACS-MA                   NT   X1:16.59  
 -- Fonseca, Miley J          10 PACS-MA                   NT        XDQ  
 -- Artus, Taylor             10 Tidal Waves            54.20        XDQ  
 -- Weber, Maggie             10 Tidal Waves          1:05.24        XDQ  
 -- Viknesh, Vik               9 PACS-MA              1:26.65        XDQ  
 
Event 37  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Teets, Grayson C          12 PACS-MA                36.64      35.25  
  2 Morales, Brandon          12 Tidal Waves            41.41      37.77  
  3 Dunlap, Evan              11 Tidal Waves            55.23      53.71  
 -- Mintonye, Zachariah       11 PACS-MA                42.06         DQ  
 
Event 38  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lantz, Morgan A           11 PACS-MA                34.72      33.80  
  2 Thai, Kristen             11 PACS-MA                36.27      37.18  
  3 Berarducci, Abby L        11 PACS-MA                36.09      37.23  
  4 Barshinger, Kylee         11 Tidal Waves            37.95      38.04  
  5 Russell, Maddie           11 Tidal Waves            37.78      39.89  
  6 Kingston, Emma            11 Tidal Waves            41.06      42.03  
 -- Suhrbier, Gretchen        11 Tidal Waves            41.69     X39.52  
 -- Nye, Laura K              11 PACS-MA                44.65     X45.09  
 -- Keiner, Abigail R         11 PACS-MA                46.37     X46.19  
 -- Martin, Heidi             11 Tidal Waves            50.10     X48.83  
 -- Glasmire, Laura N         11 PACS-MA                56.42     X52.97  
 -- Stough, Makenna K         12 PACS-MA              1:08.85   X1:03.30  
 
Event 39  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brubaker, Ryan            14 Tidal Waves          1:04.52    1:03.64  
    1:03.70                                                        
  2 Palmer, David W           14 PACS-MA              1:09.71    1:07.65  
    1:07.62    0.03                                                
  3 Berarducci, Nathan D      13 PACS-MA              1:09.17    1:08.00  
      32.55   35.45                                                
  4 Schwanger, Coy            13 Tidal Waves          1:12.87    1:13.03  
      35.45   37.58                                                
  5 Drumm, Samuel D           14 PACS-MA              1:17.12    1:16.57  
    1:25.97                                                        
  6 Proch, Ethan              13 Tidal Waves               NT    1:24.67  
      41.03   43.64                                                
 -- Wolfe, Jack H             13 PACS-MA                   NT   X1:18.21  
      37.71   40.50                                                
 -- Faulhaber, Colton D       14 PACS-MA              1:31.42   X1:26.84  
      42.36   44.48                                                
 -- Hinegardner, Luke E       14 PACS-MA                   NT   X1:51.82  
    1:23.31   28.51                                                
 -- Schaffer, Graham E        13 PACS-MA                   NT   X1:53.27  
 -- Hinchey, John N           13 PACS-MA                   NT   X1:55.03  
    1:22.53   32.50                                                
 -- Boerema, Will C           13 PACS-MA                   NT        XDQ  
    1:51.73                                                        
 
Event 40  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fedorshak, Alyssa         14 Tidal Waves          1:03.48    1:07.38  
      31.79   35.59                                                
  2 Moyer, Joella             14 Tidal Waves          1:10.94    1:11.37  
      34.45   36.92                                                
  3 Taylor, Jordan B          14 PACS-MA              1:13.77    1:15.13  
      36.05   39.08                                                
  4 Ehrhart, Sami             14 Tidal Waves          1:13.50    1:15.86  
      36.29   39.57                                                
 -- Leonard, Josie            13 Tidal Waves          1:17.00   X1:16.75  
      37.71   39.04                                                
 -- Kwiatkowski, Alexandra    14 Tidal Waves          1:16.06   X1:17.04  
      37.37   39.67                                                
 -- Mentzer, Cameron          13 Tidal Waves          1:21.33   X1:18.05  
      36.68   41.37                                                
 -- King, Hannah              13 Tidal Waves          1:28.64   X1:29.02  
    1:29.27                                                        
 -- Wolf, Ava                 13 Tidal Waves          1:32.01   X1:29.76  
      43.45   46.31                                                
 -- Weber, Bianca             14 Tidal Waves          1:52.25   X1:50.03  
      55.24   54.79                                                
 -- Marvel, Kate E            14 PACS-MA              1:15.25         DQ  
      35.88   39.16                                                
 
Event 41  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leach, Daniel J           15 PACS-MA                57.66    1:02.76  
      30.49   32.27                                                
  2 Mintonye, Andrew          15 PACS-MA                   NT    1:03.93  
      30.38   33.55                                                
  3 Yengo, Jack C             18 PACS-MA              1:04.52    1:04.53  
      30.76   33.77                                                
 -- Klinefelter, Jason A      15 PACS-MA              1:09.40   X1:07.34  
      32.73   34.61                                                
 
Event 42  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kreider, Emily R          15 PACS-MA              1:13.54    1:13.68  
      36.44   37.24                                                
  2 Mickalonis, Emily P       13 PACS-MA              1:28.39    1:25.71  
      41.06   44.65                                                
 
Event 43  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Cooper              8 Tidal Waves            19.97      18.46  
  2 Mentzer, Dominic           8 Tidal Waves            18.54      20.33  
  3 Sholly, Ryan A             8 PACS-MA                22.15      24.01  
  4 Yanchevskiy, Edvard        7 PACS-MA                   NT      26.12  
  5 Cummings, Finn B           7 PACS-MA                30.53      27.76  
 
Event 44  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Charlee            8 Tidal Waves            22.28      21.43  
  2 Mickalonis, Sarah A        8 PACS-MA                20.74      22.14  
  3 Lantz, Ava R               7 PACS-MA                23.39      23.52  
  4 Modi, Vanita               8 Tidal Waves            23.73      25.43  
  5 Cohen, Sophie              7 Tidal Waves            27.91      25.61  
 -- Bitner, Cameron            7 Tidal Waves            29.61     X29.53  
 -- Musser, Evie               6 Tidal Waves            41.84     X38.16  
 -- Verma, Anushka             8 PACS-MA                23.82         DQ  
 
Event 45  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zastowny, Owen M          10 PACS-MA                35.70      37.84  
  2 Claar, Cohen R            10 PACS-MA                48.56      43.60  
  3 Palmer, Cade D            10 PACS-MA                   NT      44.32  
  4 Sensenig, Logan           10 Tidal Waves            50.97      49.87  
  5 Brace, Evan                9 Tidal Waves            57.62      54.60  
  6 Porinchak, Sulli           9 Tidal Waves               NT    1:07.46  
 -- Kishel, Macintyre J       10 PACS-MA              1:02.05     X47.10  
 -- Teets, Braedan J           9 PACS-MA                58.66   X1:01.23  
 -- Klucinec, Connor T        10 PACS-MA              1:10.34   X1:06.44  
 -- Hawley, Jhayce T           9 PACS-MA              1:06.98        XDQ  
 -- Licata, Angelo P          10 PACS-MA                   NT        XDQ  
 
Event 46  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Zoe                9 Tidal Waves            48.18      46.68  
  2 Ross, Meghan R             9 PACS-MA                   NT      48.30  
  3 Burke, Leah M             10 PACS-MA                45.96      49.90  
  4 Cohen, Joanna              9 Tidal Waves            50.10      50.03  
  5 Brower, Eleanor R          9 PACS-MA                45.24      50.16  
  6 Kreider, Abby             10 Tidal Waves            46.53      52.78  
 -- Van Zant, Melia           10 Tidal Waves            50.39     X45.98  
 -- Brelsford, Elise M        10 PACS-MA                58.39     X54.55  
 -- Edwards, Isabella R        9 PACS-MA                   NT     X57.25  
 -- Stauffer, Adia             9 Tidal Waves               NT   X1:12.50  
 -- Weber, Mollie              9 Tidal Waves          1:14.88   X1:13.40  
 
Event 47  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Teets, Grayson C          12 PACS-MA                31.75      32.18  
  2 Mintonye, Zachariah       11 PACS-MA                   NT      35.54  
  2 Carcia, Kameron           11 Tidal Waves            36.05      35.54  
  4 Deiter, Blake A           11 PACS-MA                44.31      44.57  
  5 Bear, Robby               12 Tidal Waves            48.50      47.31  
 
Event 48  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lantz, Morgan A           11 PACS-MA                30.99      31.18  
  2 Thai, Kristen             11 PACS-MA                34.75      35.02  
  3 Artus, Lauren             12 Tidal Waves            35.27      36.44  
  4 Berarducci, Abby L        11 PACS-MA                36.32      37.13  
  5 Kingston, Emma            11 Tidal Waves            43.60      43.60  
  6 Beard, Olivia             12 Tidal Waves            41.38      44.69  
 -- Suhrbier, Gretchen        11 Tidal Waves               NT     X38.77  
 -- Nye, Laura K              11 PACS-MA                44.08     X44.14  
 -- Keiner, Abigail R         11 PACS-MA                   NT     X45.66  
 -- Yocum-Pringle, Damadi     11 Tidal Waves            49.59     X47.14  
 
Event 49  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durand, Connor            14 PACS-MA                59.81    1:00.16  
      27.53   32.63                                                
  2 Sabol, Robby              14 Tidal Waves          1:08.51    1:04.97  
      29.64   35.33                                                
  3 Berarducci, Nathan D      13 PACS-MA                   NT    1:12.27  
      33.47   38.80                                                
  4 Simes, Colby              13 Tidal Waves          1:11.85    1:12.70  
      32.52   40.18                                                
  5 Hinchey, John N           13 PACS-MA              1:20.59    1:17.79  
      35.44   42.35                                                
 -- Wolfe, Jack H             13 PACS-MA                   NT   X1:18.07  
      35.09   42.98                                                
 -- Eisenhooth, Jonathan D    13 PACS-MA              1:26.85   X1:25.06  
      37.68   47.38                                                
 
Event 50  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moyer, Joella             14 Tidal Waves          1:15.40    1:14.89  
      34.83   40.06                                                
  2 Teets, Kendall L          14 PACS-MA              1:12.44    1:15.61  
      34.10   41.51                                                
  3 Boltz, Campbelle A        13 PACS-MA                   NT    1:19.17  
      35.92   43.25                                                
  4 Leonard, Josie            13 Tidal Waves          1:26.30    1:26.66  
      39.59   47.07                                                
  5 Faulhaber, Olivia J       14 PACS-MA              1:31.38    1:30.33  
      38.15   52.18                                                
  6 King, Hannah              13 Tidal Waves          1:35.46    1:38.21  
      44.45   53.76                                                
 
Event 51  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James, Ryan M             17 PACS-MA                54.76      58.43  
      27.01   31.42                                                
  2 Durand, Austin            16 PACS-MA                56.72      59.12  
      27.32   31.80                                                
  3 Cassel, Spencer N         17 PACS-MA                   NT    1:06.95  
      29.22   37.73                                                
 
Event 52  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keck, Claire S            14 PACS-MA              1:17.23    1:16.84  
      33.78   43.06                                                
  2 Kreider, Emily R          15 PACS-MA                   NT    1:23.90  
      39.12   44.78                                                
 
Event 53  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falduts, Geno              8 Tidal Waves               NT    1:38.13  
      48.17   49.96                                                
  2 Sholly, Ryan A             8 PACS-MA              1:54.72    1:50.74  
      51.83   58.91                                                
  3 Cummings, Finn B           7 PACS-MA              2:09.71    2:05.06  
    1:03.51 1:01.55                                                
  4 Miller, Soren              8 Tidal Waves          2:10.51    2:11.00  
    1:02.35 1:08.65                                                
 
Event 54  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verma, Anushka             8 PACS-MA              1:38.25    1:39.91  
    1:37.96    1.95                                                
  2 Adair, Madden R            8 PACS-MA                   NT    1:43.43  
      47.43   56.00                                                
  3 Mendenhall, Carly          8 Tidal Waves          1:52.19    1:46.26  
    1:46.30                                                        
  4 Weaver, Charlee            8 Tidal Waves          1:51.41    1:52.45  
      55.15   57.30                                                
  5 Kent, Riley H              8 PACS-MA                   NT    2:01.65  
    2:02.68                                                        
 -- Kreitzer, Caroline G       7 PACS-MA                   NT        XDQ  
    1:19.88 1:31.11                                                
 
Event 55  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Camryn             10 Tidal Waves          1:17.00    1:14.57  
      35.64   38.93                                                
  2 Cummings, Cornelius E     10 PACS-MA              1:18.23    1:14.95  
      35.18   39.77                                                
  3 Lantz, Jacob U            10 PACS-MA              1:26.50    1:25.43  
      40.04   45.39                                                
  4 Zastowny, Owen M          10 PACS-MA              1:26.33    1:26.42  
      40.59   45.83                                                
 -- Kishel, Macintyre J       10 PACS-MA              1:59.04   X1:41.94  
      47.31   54.63                                                
 -- King, Noah                10 Tidal Waves               NT         DQ  
      53.71 1:00.64                                                
 -- Teets, Braedan J           9 PACS-MA                   NT        XDQ  
      52.15 1:05.81                                                
 -- Hawley, Jhayce T           9 PACS-MA                   NT        XDQ  
      55.39 1:03.49                                                
 
Event 56  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macariola, Kiera          10 Tidal Waves          1:26.39    1:25.64  
      39.41   46.23                                                
  2 Musser, Addie             10 Tidal Waves          1:23.87    1:27.03  
      40.40   46.63                                                
  3 Ross, Meghan R             9 PACS-MA                   NT    1:40.08  
      46.02   54.06                                                
  4 Brower, Eleanor R          9 PACS-MA              1:44.66    1:45.84  
      45.27 1:00.57                                                
  5 Biggerstaff, Ryann        10 Tidal Waves          1:28.40    1:47.10  
      47.77   59.33                                                
  6 Palmer, Jordan J          10 PACS-MA              1:54.12    1:48.48  
      47.62 1:00.86                                                
 -- Staley, Jocelyn           10 Tidal Waves          1:38.39   X1:39.40  
      45.72   53.68                                                
 -- Kreider, Abby             10 Tidal Waves          1:41.99   X1:45.51  
      48.39   57.12                                                
 
Event 57  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenhooth, Nathan D      11 PACS-MA              1:35.87    1:24.06  
      43.03   41.03                                                
  2 Weaver, Aiden             11 Tidal Waves          1:29.30    1:28.01  
      42.75   45.26                                                
  3 Bear, Robby               12 Tidal Waves          1:33.88    1:31.28  
      43.12   48.16                                                
 -- Deiter, Blake A           11 PACS-MA                   NT         DQ  
      40.07   49.22                                                
 -- Porinchak, Kaleb          11 Tidal Waves          1:40.06         DQ  
      47.72   55.97                                                
 
Event 58  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Anna M             12 PACS-MA              1:20.81    1:19.97  
      36.10   43.87                                                
  2 Schoenbaum, Maddie G      11 PACS-MA              1:24.30    1:22.45  
      37.20   45.25                                                
  3 Bucher, Samara R          12 PACS-MA              1:24.84    1:24.66  
      37.79   46.87                                                
  4 Artus, Lauren             12 Tidal Waves          1:23.33    1:24.87  
      38.84   46.03                                                
  5 Rogers, Ashley            11 Tidal Waves          1:31.35    1:30.07  
      42.46   47.61                                                
  6 Brace, Alyssa             12 Tidal Waves          1:34.16    1:33.15  
      42.96   50.19                                                
 
Event 59  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durand, Connor            14 PACS-MA              2:15.89    2:13.71  
      27.83   35.10   39.49   31.29                                
  2 McGillan, Thomas          14 Tidal Waves          2:14.82    2:14.81  
      29.55   35.14   39.45   30.67                                
  3 Drumm, Samuel D           14 PACS-MA                   NT    2:46.07  
      38.16   42.19   47.42   38.30                                
  4 Eisenhooth, Jonathan D    13 PACS-MA                   NT    2:51.31  
      36.20   46.28   51.27   37.56                                
 -- Hinegardner, Luke E       14 PACS-MA                   NT   X2:50.36  
      38.42   42.23   49.32   40.39                                
 
Event 60  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Teets, Kendall L          14 PACS-MA              2:39.14    2:42.77  
      33.58   42.33   49.50   37.36                                
  2 Huber, Emma               14 Tidal Waves          2:43.34    2:43.17  
      35.78   41.13   48.15   38.11                                
  3 Murphy, Megan             13 Tidal Waves               NT    2:51.12  
      41.83   45.41   46.07   37.81                                
  4 Ehrhart, Sami             14 Tidal Waves          2:49.85    2:51.81  
      37.38   43.25   50.85   40.33                                
  5 Taylor, Jordan B          14 PACS-MA                   NT    2:56.99  
      37.69   43.69   57.35   38.26                                
  6 Faulhaber, Olivia J       14 PACS-MA                   NT    3:05.73  
      40.04   44.76 1:01.48   39.45                                
 
Event 61  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Stephen E          16 PACS-MA              2:16.72    2:14.58  
      29.60   36.13   38.26   30.59                                
  2 Leach, Daniel J           15 PACS-MA              2:13.49    2:16.38  
      28.88   35.34   40.37   31.79                                
  3 Klinefelter, Jason A      15 PACS-MA                   NT    2:22.29  
      31.65   37.22   41.22   32.20                                
 
Event 62  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schoenbaum, Katie L       15 PACS-MA                   NT    2:30.98  
      31.64   39.65   43.42   36.27                                
  2 Kreider, Emily R          15 PACS-MA              2:42.75    2:41.96  
      36.41   38.94   50.01   36.60                                
 
Event 63  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ephrata Tidal Waves  'A'                          1:12.62    1:11.76  
     1) Simes, Cooper 8                 2) Miller, Soren 8                
     3) Mentzer, Dominic 8              4) Falduts, Geno 8                
       37.50    34.26                                                      
 -- Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      1:27.02         DQ  
     1) Sholly, Ryan A 8                2) Cummings, Finn B 7             
     3) Yanchevskiy, Edvard 7           4) Cole, Dalton M 8               
       42.44    39.18                                                      
 
Event 64  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      1:15.99    1:19.91  
     1) Mickalonis, Sarah A 8           2) Lantz, Ava R 7                 
     3) Adair, Madden R 8               4) Verma, Anushka 8               
       40.18    39.73                                                      
  2 Ephrata Tidal Waves  'A'                          1:11.53    1:20.81  
     1) Weaver, Charlee 8               2) Modi, Vanita 8                 
     3) Cohen, Sophie 7                 4) Archibald, Susan 8             
       43.71    37.10                                                      
  3 Palmyra Aquatic Club-MA  'B'                           NT    1:29.81  
     1) Kent, Riley H 8                 2) Ross, Sarah K 7                
     3) Vates, Abigail L 8              4) Grissinger, Bailey P 8         
       42.96    46.85                                                      
  4 Ephrata Tidal Waves  'B'                          1:27.94    1:45.46  
     1) Mendenhall, Carly 8             2) Bitner, Cameron 7              
     3) Musser, Evie 6                  4) Webber, Lux 6                  
       51.03    54.43                                                      
  5 Palmyra Aquatic Club-MA  'C'                           NT   x1:47.03  
     1) Lantz, Savannah C 5             2) Weaver, Reece A 8              
     3) Kreitzer, Caroline G 7          4) Sattele, Gabriella R 8         
       50.79    56.24                                                      
 
Event 65  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      2:10.52    2:13.51  
     1) Lantz, Jacob U 10               2) Verma, Ricky 10                
     3) Palmer, Cade D 10               4) Cummings, Cornelius E 10       
       33.99    33.43    34.63    31.46                                    
  2 Palmyra Aquatic Club-MA  'B'                           NT    2:20.59  
     1) Zastowny, Owen M 10             2) Claar, Cohen R 10              
     3) Ward, Colin T 10                4) Frey, Gabriel S 10             
       34.67    35.27    35.52    35.13                                    
  3 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:26.50    2:30.40  
     1) Mendenhall, Graham 10           2) King, Noah 10                  
     3) Sensenig, Logan 10              4) Simes, Camryn 10               
       40.65    38.81    40.31    30.63                                    
  4 Palmyra Aquatic Club-MA  'C'                           NT   x3:04.36  
     1) Teets, Braedan J 9              2) Barger, Jaxton P 9             
     3) Hawley, Jhayce T 9              4) Kishel, Macintyre J 10         
       47.12    50.78    46.37    40.09                                    
 
Event 66  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:20.40    2:25.55  
     1) Macariola, Kiera 10             2) Kreider, Abby 10               
     3) Keller, Zoe 9                   4) Musser, Addie 10               
       35.03    38.90    16.84    54.78                                    
  2 Palmyra Aquatic Club-MA  'B'                           NT    2:33.86  
     1) Schaffer, Eleana F 10           2) Woessner, Rachel C 10          
     3) Stover, Addison R 10            4) Palmer, Jordan J 10            
       34.88    42.19    37.71    39.08                                    
  3 Ephrata Tidal Waves  'B'                          2:31.11    2:36.28  
     1) Staley, Jocelyn 10              2) Van Zant, Melia 10             
     3) Cohen, Joanna 9                 4) Biggerstaff, Ryann 10          
       39.11    38.71    38.80    39.66                                    
  4 Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      2:36.99    2:37.78  
     1) Brelsford, Elise M 10           2) Burke, Leah M 10               
     3) Brower, Eleanor R 9             4) Ross, Meghan R 9               
       40.13    41.15    37.93    38.57                                    
  5 Ephrata Tidal Waves  'C'                          2:35.45   x2:45.77  
     1) Artus, Taylor 10                2) Archibald, Olivia 10           
     3) O'Connor, Gabby 9               4) Mentzer, Ava 10                
       39.09    45.76    41.11    39.81                                    
  6 Palmyra Aquatic Club-MA  'C'                           NT   x3:32.64  
     1) Durand, Ava 9                   2) Moore, Annabelle E 10          
     3) Viknesh, Vik 9                  4) Edwards, Isabella R 9          
       48.63    47.82  1:18.74    37.45                                    
 
Event 67  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:33.33    2:37.55  
     1) Weaver, Aiden 11                2) Porinchak, Kaleb 11            
     3) Carcia, Kameron 11              4) Morales, Brandon 12            
       42.36    46.83    32.81    35.55                                    
 -- Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      2:29.32         DQ  
     1) Mintonye, Zachariah 11          2) Eisenhooth, Nathan D 11        
     3) Teets, Grayson C 12             4) Deiter, Blake A 11             
       41.18    42.12    32.37    32.07                                    
 
Event 68  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      2:16.60    2:27.34  
     1) Lantz, Morgan A 11              2) Schoenbaum, Maddie G 11        
     3) Thai, Kristen 11                4) Claar, Megan N 12              
       34.36    47.46    35.58    29.94                                    
  2 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:24.70    2:34.44  
     1) Russell, Maddie 11              2) Barshinger, Kylee 11           
     3) Artus, Lauren 12                4) Beard, Olivia 12               
       40.03    41.67    36.81    35.93                                    
  3 Palmyra Aquatic Club-MA  'B'                           NT    2:37.58  
     1) Bucher, Samara R 12             2) Leach, Tess M 12               
     3) Berarducci, Abby L 11           4) Nye, Laura K 11                
       40.90    43.24    36.41    37.03                                    
  4 Ephrata Tidal Waves  'B'                          2:41.70    2:38.48  
     1) Rogers, Ashley 11               2) Durnall, Jen 12                
     3) Kingston, Emma 11               4) Suhrbier, Gretchen 11          
       43.55    44.63    39.45    30.85                                    
  5 Palmyra Aquatic Club-MA  'C'                           NT   x2:50.72  
     1) Burke, Anna M 12                2) Keiner, Abigail R 11           
     3) Sholly, Addisan E 11            4) Glasmire, Laura N 11           
       37.84    50.97    37.05    44.86                                    
 
Event 69  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ephrata Tidal Waves  'A'                          1:53.01    1:52.03  
     1) Brubaker, Ryan 14               2) McGillan, Thomas 14            
     3) Campbell, Owen 14               4) Sabol, Robby 14                
       30.04    30.75    26.20    25.04                                    
  2 Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      2:05.60    2:02.47  
     1) Berarducci, Nathan D 13         2) Durand, Connor 14              
     3) Palmer, David W 14              4) Hinchey, John N 13             
       31.43    37.75    26.10    27.19                                    
  3 Ephrata Tidal Waves  'B'                          2:21.04    2:10.88  
     1) Schwanger, Coy 13               2) Young, Nathan 14               
     3) Proch, Ethan 13                 4) Simes, Colby 13                
       33.31    36.14    30.19    31.24                                    
  4 Palmyra Aquatic Club-MA  'C'                           NT    2:28.11  
     1) Schaffer, Graham E 13           2) Hinegardner, Luke E 14         
     3) Faulhaber, Colton D 14          4) Reichley, Nate G 13            
       40.96    38.76    36.02    32.37                                    
  5 Palmyra Aquatic Club-MA  'B'                           NT   x2:30.91  
     1) Wolfe, Jack H 13                2) Drumm, Samuel D 14             
     3) Eisenhooth, Jonathan D 13       4) Boerema, Will C 13             
       36.02    41.17    37.27    36.45                                    
 
Event 70  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:10.29    2:13.96  
     1) Fedorshak, Alyssa 14            2) Murphy, Megan 13               
     3) Ehrhart, Sami 14                4) Moyer, Joella 14               
       32.42    38.65    33.96    28.93                                    
  2 Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      2:16.49    2:15.31  
     1) Marvel, Kate E 14               2) Boltz, Campbelle A 13          
     3) Teets, Kendall L 14             4) Faulhaber, Olivia J 14         
       34.35    39.75    33.48    27.73                                    
  3 Ephrata Tidal Waves  'B'                          2:18.82    2:22.67  
     1) Huber, Emma 14                  2) Hovan, Audrey 13               
     3) Kwiatkowski, Alexandra 14       4) Mentzer, Cameron 13            
       36.10    41.04    35.11    30.42                                    
  4 Ephrata Tidal Waves  'C'                          2:37.58   x2:40.23  
     1) Leonard, Josie 13               2) Weber, Bianca 14               
     3) King, Hannah 13                 4) Wolf, Ava 13                   
       35.97    48.61    15.37  1:00.28                                    
 
Event 71  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      1:49.82    1:47.05  
     1) Leach, Daniel J 15              2) Durand, Austin 16              
     3) James, Ryan M 17                4) Lyons, Stephen E 16            
       29.03    31.03    23.78    23.21                                    
  2 Palmyra Aquatic Club-MA  'B'                           NT    1:52.11  
     1) Mintonye, Andrew 15             2) Klinefelter, Jason A 15        
     3) Cassel, Spencer N 17            4) Ferrick, Nicholas J 16         
       28.36    32.80    27.29    23.66                                    
 
Event 72  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club-MA  'A'                      2:01.21    2:17.15  
     1) Kreider, Emily R 15             2) Leach, Annie E 14              
     3) Keck, Claire S 14               4) Schoenbaum, Katie L 15         
       35.74    41.16    33.19    27.06                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 72                    
 
  1. Palmyra Aquatic Club              606.5   2. Ephrata Tidal Waves               443.5